Registrace hříběte Aktuální informace k herpesvirové nákaze koní - Asociace svazů chovatelů koní

Aktuální informace k herpesvirové nákaze koní

Vážení chovatelé, jak jste si již zajisté všimli, v médiích se obejvily zprávy o šíření neurologické formy herpesviru EHV – 1 u koní. Ohniskem této nákazy se stala španělská Valencie, kde probíhaly mezinárodní závody s bohatou účastí koní z celé Evropy. Po propuknutí onemocnění u několika desítek koní a několika úmrtích koní, byly závody zrušeny a koně se rozjeli zpět do svých domovů, a tak jsou v současné době hlášeny případy z Německa, Francie, Švédska a Polska. Na tuto situaci okamžitě reagovala FEI zrušením mezinárodních závodů v Evropě do konce března, toto v návaznosti potvrdila také ČJF (http://www.cjf.cz/…ce/). Dalším orgánem, který vydal prohlášení o zpřísnění veterinártních podmínek, byla Státní veterinární správa ve svém tiskovém prohlášení ( https://www.svscr.cz/…ni/). Tato tisková zpráva byla publikována dne 5. 3. 2021 a na webu svscr.cz již v této době naleznete aktualizovaný dokument nazývající se: Veterinární podmínky pro konání svodu koní pro rok 2021 (naleznete níže zde pod článkem). Pro chovatele toto znamená nově zavedenou povinnost vakcinace proti herpesviru dle vakcinačního schématu výrobce. Aktivní imunita u vakcín na herpesvirus nastupuje 14 dní po ukončení primovakcinace, tedy po aplikaci 2 dávek u vakcíny BioEquin H i Equip EHV 1,4. Kontaktovali jsme firmu Bioveta a.s. s dotazem na dostupnost vakcíny a bylo sděleno, že fima pracuje na zvýšené produkci této vakcíny a budou se snažit zásobit český trh dostatečným množstvím.
Doufáme tedy, že bude do začátku chovatelské a sportovní sezony dostatek vakcín, vám a vašim koním přejeme pevné zdraví a o dalším vývoji situace vás budeme informovat.
Další informace o tomto virovém onemocnění naleznete na stránkách České hipiatrické společnosti : https://www.cehis.cz/…hv1
Aktualizované podmínky pro konání svodů naleznete zde:
Veterinarni-podminky-kone-2021