Registrace hříběte Friars Golden Mark - Asociace svazů chovatelů koní

2083  Friars Golden Mark

Křivá Voda

Velšská plemena

Datum narození2000
Příslušnost k PKwelsh mountain pony, sekce A
BarvaRyz.
ChovatelMorris M.S.
MajitelMgr.Svítilová Lada
Telefon Mgr.Svítilová Lada 725 100 157
Míry130-122-153-16

Akcelerační program (AP)

Plemenná kniha online

Rodokmen

Penual Mark (GBR)
Revel Jeeves (GBR)
Penual Margo (GBR)
Friars Lleucu-Llwyd
Cefnfedw Golden Glory (GBR)
Friars Sarah

O Hřebci

Welsh mountain pony hřebec britského chovu, narozený ve významném britském hřebčíně Friars v roce 2000. Hřebec je licentovaný jak pro britskou PK, tak pro českou PK. V české PK byl zařazen do HPK i AP. Standardně již několik let působí jako plemeník v hřebčíně KVR – Křivá Voda, kde také můžeme najít část jeho potomstva. Na sezónu 2021 byl zapůjčen ZH Písek, aby zde působil v přirozené plemenitbě.
On sám je nositelem v ČR rozšířených a úspěšných krevních linií hřebčína Friars. V zahraničí byl úspěšně vystavován a je držitelem 3 medailí WPCS. Svým potomkům, které můžeme kromě ČR najít i ve VB a Finsku, předává krásné hlavy, dlouhé, klenuté a dobře nasazené krky, vynikající mechaniku pohybu a skvělý charakter. Jeho kariéra plemeníka je ve VB spojována zejména se slavnými hřebčíny Potgam a Taraco.
Markův otec – PENUAL MARK – byl úspěšným a vyhledávaným plemeníkem, který od roku 1983 působil ve světoznámém hřebčíně Springbourne, kde zplodil spoustu zajímavého potomstva, mezi něž patří např. vynikající plemeníci Springbourne Caraway a Springbourne Claret, či dvojnásobná overall šampionka Royal Welsh Show z let 1992 a 1995 Tiffwyl Melodi. On sám nese i zajímavou Revel krev, kterou přináší jeho babička z otcovy strany klisna REVEL JEWEL – overall šampionka RWS z roku 1962.
Markova matka – FRIARS LLEUCU-LLWYD – je dvojnásobnou vítězkou třídy na RWS a také šampionka klisen z Royal of England. Velmi dobře ve třídách na ruce navázala na vynikající úspěchy své matky klisny FRIARS SARAH, která svou třídu vyhrála na RWS dokonce třikrát. Friars Lleucu-Llwyd je z otcovy strany polosestrou plemenného hřebce FRIARS ROYAL SURPRISE, který na historicky prvním MČR dětí na pony vybojoval v drezuře s Monikou Jandovou zlatou medaili. Tento hřebec významným způsobem ovlivnil rozvoj chovu velšských horských pony v naší zemi. Byl prvním WMP, který k nám přinesl krevní linie hřebčína Friars, jež se postupem času staly u českých chovatelů oblíbené a vyhledávané. Dnes vliv těchto linií přesáhl rámec tohoto jednoho plemene, neboť např. u zrodu nejúspěšnější „céčkové“ rodiny hřebčína Pretoria stála WMP klisna s Friars krví.
Vzhledem ke skladbě svého původu může tedy Friars Golden Mark v čistokrevné plemenitbě posloužit chovatelům k upevnění Friars linií u potomstva a posílení vlastností, které jsou s nimi spojeny. Zajímavou volbou může být i pro majitele klisen jiných, nevelšských plemen, kteří by rádi odchovali elegantní jezdecké poníky s podílem velšské krve menší KVH.

Galerie koně

Friars Golden Mark
Friars Golden Mark1

Partneři