Registrace hříběte Nejlepší haflingové se sejdou již tento týden v Rakousku - Asociace svazů chovatelů koní %

Nejlepší haflingové se sejdou již tento týden v Rakousku

Po třech letech se opět koná vrcholné sportovní klání haflingů z celé Evropy, na které se mnozí koně, jezdci i chovatelé připravují minimálně poslední dvě sezóny. Česká republika se bude této akce účastnit už popáté v řadě a naše ekipa se určitě bude v konkurenci téměř tří stovek koní snažit obstát minimálně stejně dobře, jako před třemi lety, kdy se šampionát konal na stejném místě jako letos – v rakouském jezdeckém areálu ve Stadl Paura, odkud naši jezdci odvezli hned sedm medailí.

Evropský šampionát je nejen setkáním spousty lidí, kteří se kolem haflingů pohybují, a krásnou sportovní akcí, ale má za cíl také ukázat, jak všestranným plemenem haflingové jsou. Soutěží se totiž v mnoha sportovních disciplínách od klasické drezury, spřežení a všestrannosti přes spřežení až po westernové disciplíny a skok ve volnosti, do roku 2015 byly součástí také dostihové soutěže.

Česká republika vyslala poprvé své dvě zástupkyně – Kristýnu Štechovou a Pavlu Daumann – v roce 2009 do italského Merana. Od té doby ale sport haflingů v České republice ušel dlouhou cestu, výrazně se rozšířil počet koní i jezdců, kteří pravidelně jezdí na oficiální a hobby závody po celé republice, a také se postupně zlepšuje kvalita koní. Český chovatelský svaz každoročně pořádá Mistrovství republiky pro haflingy, v posledních letech dokonce s poměrně velkou účastí koní ze zahraničí, a sportovní žebříček HaflingerCup.

I přes mnoho komplikací v loňské a letošní sportovní sezóně, která byla zkrácena kvůli různým opatřením, jsme velmi rádi, že se podařilo sestavit skupinu osmnácti velmi kvalitních koní, kteří splnili kvalifikaci, a budou se snažit získat jednu z medailí ve třech disciplínách, v nichž startují. Nejvíce koní máme nahlášeno do parkurové soutěže starších koní, kde s našimi deseti koňmi tvoříme více než čtvrtinu startovního pole. Mezi mladými koňmi ve skocích budeme fandit třem velmi talentovaným koním a stejný počet dvojic jsme registrovali také do otevřené třídy v drezuře, která je s 55 nahlášenými dvojicemi nejpočetnější soutěží vůbec. Zbylí dva koně z naší osmnáctičlenné skupiny budou součástí náročné soutěže ve všestrannosti mezi mladými koňmi.

Šampionát začíná již ve středu 25. srpna a pokračovat bude až do soboty. Všechny detailní informace, přehled startujících dvojic z Česka a také průběžné informace o tom, jak si naši reprezentanti vedou, najdete na webu www.haflingove.cz.

Veronika Jenikovská, ČSCHH