Registrace hříběte MČSR Tlumačov - Asociace svazů chovatelů koní

MČSR Tlumačov

Pět nejlépe umístěných na Mistrovství České republiky si zajistilo také kvalifikaci na Mistrovství Česko Slovenska, které se koná každý druhý rok, a tentokrát to vyšlo na areál Bahňák v ZH Tlumačov 7.10.2023. Po vyřazení Slovenského zástupce Jana Francistyho vyšla kvalifikace na šestého umístěného, a to Miroslava Ježka s Maxem a Sany Sabětickým. Na základě výsledků z celého roku se k 5 nejlepším z mistrovství připojil ještě nejlépe umístěný v žebříčku Michal Pavelka s Orkánem a Bambou.

6 českých závodníků doplnilo 5 nejlepších soutěžících kvalifikovaných za Slovenskou republiku.

Po počátečních organizačních komplikacích mohlo dojít ke slavnostnímu zahájení soutěže, soutěžící si prošli připravenou trať a prošli si základní rozdíly v pravidlech, které mezi Českem a Slovenskem jsou. Rozhodčími této akce byli Petra Šanturovová, Ing. Vladimír Šmelko, Jiří Pavlík a Petr Novák, který byl zároveň s Janou Novákovou stavitel trati.

Ve vozatajské jízdě byly využity především pevné maratonové překážky, které areál Bahňáku nabízí a stavitelé si připravili poměrně technicky náročnou trať. Kromě klasického couvání byly zapojeny 2 maratonové překážky, včetně té vodní. Ve vozatajské jízdě dominovali Češi na prvních třech místech a to na třetím místě David Šima s koňmi 72/82 Ramon a 1952 Galvas v čase 2:19:12. Na druhém místě se umístil Tomáš Ambrož s Argonem a Bonetou v čase 2:15:46 a vítězem vozatajské jízdy se stal Michal Bančík s Nessie a Nadějí v čase 2:10:13.

V následující ovladatelnosti s kládou už byli v převaze Slovenští účastníci. Trať obsahovala několik složitých prvků, včetně začelení, tlačení na kužel, navalení, váhu i zrádný podsmyk, který špatně vycházel a podařil se splnit pouze dvěma účastníkům. Absolutně bezkonkurenční jízdu předvedl Tomáš Ambrož s Argonem a Bonetou, s tratí si poradili čistě v neuvěřitelném čase 5:39:00. Druhou čistou jízdu, ovšem v pomalejším čase 8:06:53, zajel Slovenský zástupce Lukáš Šulák se svými koňmi Szimon a Lupka. Třetí místo s deseti trestnými body v čase 6:29:27 poté patřilo opět Slovenskému zástupci Janu Francistymu se Setem a Baškou.

Těžký tah se téměř rozhodl na váze 2600 kg, kterou zvládli dotáhnout do cíle pouze 2 závodníci se svými koňmi, kteří tím postoupili do dalšího kola. Nejdál v tomto kole se dostal Jan Francisty se Setem a Baškou, kteří hmotnost 2600 kg dotáhli na vzdálenost 10,5 metru. S následující hmotností 2800 kg dokázaly koně Jaroslava Marvana Marka a Arkas pohnout 1,3 metru, čímž si zajistili 2. místo a vítězem těžkého tahu se stal Michal Pavelka s polskými chladnokrevníky Orkán a Bambou, kteří potáhli saně 3,5 metru.

Následovalo slavnostní vyhlášení, při kterém předávali ceny nejen rozhodčí, ale také ředitel ZH Tlumačov Ondřej Mamica, zástupce ASCHK Blahoslav Políček, zástupci SCHCHK a také zástupci Zvazu chovatelov koní Slovenska.

Celkové 5. místo vybojoval David Šíma s koňmi Ramon a Galvas (3. místo vozatajská jízda, 6. místo ovladatelnost s kládou, 6. místo těžký tah). Na 4. místě skončil Slovenský účastník Luboš Dobrotka s koňmi Oidipus a Steiger Vulkan za vyrovnané výsledky, a to 4. místo ve vozatajské jízdě, 5. místo v ovladatelnosti s kládou a 4. místo v těžkém tahu. Třetí příčku obsadil taktéž Slovenský zástupce Jan Francisty ml. s koňmi Set a Baška se ziskem 13 bodů za 7. místo ve vozatajské jízdě, a dvě třetí místa v ovladatelnosti s kládou a těžkém tahu. Ještě o bod méně nasbíral Jaroslav Marvan s Markou a Arkasem (6. místo vozatajská jízda, 4. místo ovladatelnost s kládou, 2. místo těžký tah).

A vítězem tohoto klání, a tím i trojnásobným mistrem se stal Tomáš Ambrož s Argonem a Bonetou, kteří obsadili 3. místo ve vozatajské jízdě, zvítězili v ovladatelnosti s kládou a v těžkém tahu skončili osmí.

Děkujeme všem soutěžícím za účast, pořadatelům a ZH Tlumačov za zázemí a také Lesům České republiky, ASCHK, Svazu chovatelů chladnokrevných koní i Zvazu chovatelov koní Slovenska za podporu akce a její organizaci. Na všechny se budeme těšit zase v následující závodní sezóně.