Registrace hříběte Kůň 2023 – závěrečná zpráva - Asociace svazů chovatelů koní

Kůň 2023 – závěrečná zpráva

 

Na Výstavišti v Lysé nad Labem proběhl od pátku 22. 9.  do neděle 24. 9. veletrh koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2023.

Letošní ročník byl věnován především Lipickým koním. S celkem 13 koňmi tohoto plemene dorazili naši vážení hosté ze Slovenského Národního hřebčína v Topolčiankách a předvedli ukázky všestrannosti tohoto fenomenálního plemene koní. Zdatně jim sekundovali i čeští chovatelé především zástupci Statku Prak u Českého Šternberka. Pestrou paletu plemene doplňovali tradiční chladnokrevná či teplokrevná plemena, koně fříští, pura raza espaňola, fjordi, haflingové, pony plemena a na závěr oblíbení oslíci. Prezentovali i Zemské hřebčince v Písku a Tlumačově. Nechyběla pýcha české hipologie starokladrubský kůň, kterého prezentoval Národní hřebčín Kladruby.

Ustájeno bylo v Lysé více jak 140 koní, kteří byli k vidění nejen v boxech, ale i na dvou předvadištích, přičemž pro přípravy vystoupení sloužilo předvadiště v hale A1 a hlavní doprovodný program odstartoval v pátek 22. 9. v 10:00 hodin v hale C. Slavnostního zahájení se zúčastnila řada hostů, kteří přijeli v kočárech z radnice v Lysé nad Labem.

Velmi atraktivní doprovodný program obsahoval vystoupení jízdní policie, westernové show, ukázky drezury a parkuru. Mimořádná byla opět i představení národních hřebčínů Kladruby a Topolčianky a hřebčinců z Písku a Tlumačova.

Nedílnou součástí výstavy Kůň 2023 byla účast tuzemských i zahraničních firem z tohoto oboru. Vystavovatelé nabídli veškeré zboží, výrobky či služby, které jezdci a chovatelé potřebují k výkonu své činnosti – například jezdecké potřeby, přepravníky, kočáry, stájové technologie, širokou nabídku krmiv a doplňků, kovářské zboží, veterinární doplňky a odbornou literaturu.

V pátek i v sobotu byly ochozy haly C na výstavišti v Lysé zcela zaplněny. Zájem byl i o denní program, kdy dopoledne probíhaly tradiční chovatelské ukázky a odpoledne různá vystoupení s koňmi pod sedlem, na ruce i v zápřeži. To je  důkazem toho, že letošní ročník byl opět velmi úspěšný. Závěrem děkujeme Lesům ČR, s.p., které tuto výstavu podpořily.

Pavla Ličková

manažerka výstavy