Vozatajský pohár Svazu chovatelů českých sportovních pony (SCHČSP)

Ráda bych vás seznámila s projektem, který má již jedenáctiletou tradici, v letošní roce však přináší řadu novinek.

Cílem Vozatajského poháru SCHČSP podporovaného Asociací svazů chovatelů koní ČR (ASCHK ČR) je již dlouhá léta propagace vozatajského hobby sportu pro amatéry a děti, vytvoření kvalitních podmínek pro výchovu nových kočí a propagace širokého využití plemen pony a malých koní.  Do loňského roku byla působištěm tohoto projektu převážně Morava a účastníky především chovatelé ČSP.

V letošní roce došlo k významnému posunu. O zapojení do seriálu projevili zájem také majitelé shetlandských pony, velšských pony a cob a majitelé koní plemene minihorse a to jak na Moravě, tak i v Čechách. Do seriálu se tak krom tradičních moravských pořadatelů zapojí i tři nový pořadatelé v Čechách a chovatelské svazy odmění na finálovém kole nejúspěšnější zástupce svých plemen.

Finálové kolo proběhne 15.10.2022 v jezdecké hale VFU Brno a pokud vše dobře dopadne můžete se těšit na on-line přenos EquiTV.

A na co se tedy můžete těšit?

Soutěže jsou přístupné

 • všem plemenům pony a malých koní s KVH 156cm
 • vozatajům s jezdeckou licencí ČJF i bez licence
 • juniorům (od 8 do 18let) i seniorům
 • v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží i čtyřspřeží

Těšit se můžete na čtyři česká a čtyři moravská kola a finále v Brně. Do konečného pořadí se každému soutěžícímu započítají 3 nejlepší výsledky v dané třídě.

Dovolím si krátce představit pořadatele jednotlivých kol.

 1. kolo se uskuteční 4.6.2022 v Olešnici u Bouzova. Pořadatelem asi nejznámější hřebčín zaměřený na chov českých sportovních pony – Hřebčín pana Adolfa Odložila. V rámci této akce proběhne i výstava ČSP a 3.6.2022 Zkoušky výkonnosti pro plemeno ČSP.
 2. kolo je naplánováno na neděli 19.6.2022 a to jako součást Mezinárodního šampionátu Welsh Pony & Cob pořádaného Českým svazem chovatelů velšský koní, který bude celý víkend probíhat v Jezdeckém areálu Hradec Králové.
 3. kolo proběhne 23.7.2022 jako součást tradiční Národní výstavy ČSP pořádané SCHČSP ve Velkých Hošticích.
 4. kolo 24.7.2022 bude součástí Karlovarské WPC & SHP Show, kterou pořádá paní Denisa Pačanová, stáj Primahorseland celý víkend v Děpoltovicích.
 5. kolo 13.8.2022 proběhne v rámci třídenní akce s názvem Národní výstava velšských plemen pony a cob a regionální výstava shetlandských pony, kterou již více než dvacet let pořádá přední chovatel velšských koní pan Pavel Blažek, hřebčín Trawel v překrásném západočeském městě Plasy.
 6. kolo 27.8.2022 pořádá pan Libor Ziegel, Pony klub Kobeřice.
 7. kolo proběhne v pátek 16.9.2022 jako součást doprovodného programu Mezinárodní výstavy Kůň v Lysé na Labem.
 8. kolo 1.10.2022 bude součástí Prajzské výstavy pony a koní pořádané panem Alešem Filalou, hřebčín HF v Kravařích.

Na finále se pak můžete těšit 15.10.2022 v hale VFU Brno.

Závěrem bych ráda poděkovala těm, bez kterých by uspořádání tohoto seriálu nebylo možné, a těmi jsou ASCHK ČR, spolupracující chovatelské svazy a pořadatelé jednotlivých kol. Poděkování patří i dalším našim partnerům, časopisu Koně a Lidé, EquiTV

Budu se s vámi těšit na viděnou na některém z kol VP.

Petra Šarochová