Velká cena Cavalletto malých koní

VELKÁ CENA CAVALLETTO MALÝCH KONÍ 2018
Miniaturní koně, jejichž populace v ČR není zatím příliš vysoká, jsou mnohdy laickou veřejností vnímáni spíše jako rozkošní domácí mazlíčci než koně vhodní pro nějaký druh práce, či sportu. Všichni, kteří 17.6.2018 navštívili areál Opřetického dvora, kde se konal již šestý ročník Velké ceny Cavalletto malých koní, se přesvědčili o opaku.

V rámci tohoto sportovního dne pro všechny malé koně bez rozdílu plemenné příslušnosti a s KVH do 125 cm připravila ACHMK mnoho zajímavých sportovních soutěží doplněných speciálními výstavními třídami, kterých se zúčastnilo celkem 23 malých koní, z toho jich 11 příslušelo k plemeni minihorse, 5 bylo zapsáno v registru hřebců, valachů a klisen (RHVK) pod českou PK pro miniaturní koně, 3 reprezentovali plemeno shetlandský pony a 4 soutěžící koně neměli žádnou plemennou příslušnost. Celá akce se konala za podpory generálního sponzora: Jezdeckých potřeb Cavalletto. Výstavní třídy i sportovní soutěže posuzovala paní Iveta Lewingerová a na pozicích stevardů pracovaly dámy Rafífa Hamoudová a Hana Smětáková.

Mezi nejúspěšnější ze skupiny miniaturních koní bezesporu patřil pětiletý valach EBF Johns Only You – JKM Team, kterého předváděla třináctiletá Karolína Machová. Společně dokázali získat pět prvních míst. EBF Johns Only You nejprve předvedl své skokové vlohy v jumpingovém parkuru, dále se jeho kořistí staly juniorská drivingová třída a vozatajský parkur. Šikovnost a obratnost prokázal ve třídě Obstakle driving, což bychom mohli pro všechny, kteří se v této terminologii zatím neorientují, přirovnat k jízdě zručnosti v zápřeži. Páté vítězství si připsal v tzv. „minihorsí všestrannosti“, kterou je kombinovaná třída Versatility. Ta zahrnuje předvedení v zápřeži, po kterém následuje dvouminutový limit na vypřažení a odstrojení koně za pomoci jednoho asistenta. Následně dvojice překonává 3 skoky příslušné výšky, a nakonec každý vystavovatel předvede svého svěřence posuzovateli ve výstavním postoji. EBF Johns Only You se narodil u jednoho z předních francouzských chovatelů miniaturních koní pana Cedrica Dubroecqa, kterého si čeští chovatelé určitě pamatují jako posuzovatele Národní šampionátu

miniaturních koní 2016. Otec tohoto nadějného valacha – hřebec Samis VIP Mr John byl velmi úspěšný v haltrových výstavních třídách. Již jako roček získal titul Grand šampiona juniorských hřebců na Western Regional Show v USA. Během své několikaleté výstavní kariéry v Evropě vybojoval 7 titulů Supreme šampiona a svou výstavní kariéru ukončil v roce 2007 jako Evropský supreme šampion.

Vynikajících výsledků dosáhly také dvě klisny: Star (maj. paní Ilona Uzlová a pan Lukáš Moravec) a Trix v.d. Schoolsteeg (maj. paní Eva Véghová). Obě se staly čtyřnásobnými vítězkami. Jedenáctiletá Star zahájila své vítězné tažení ve třídě Mladých vystavovatelů, kde ji prezentovala zkušená juniorka Zuzana Heřmanová. Ta klisnu skvěle předvedla v pohybu i výstavním postoji, dobře s ní pracovala v řadě, udržovala ji stále pozornou a výborně se orientovala ve výstavním kruhu. Tato dvojice zazářila i juniorské obstaklové třídě, kde jsme v jejím podání viděli velmi dobrou práci s koněm na ruce, a to i na náročných překážkách, obsahujících stranový pohyb a couvání. Další dvě vítezství si tato klisna připsala s paní Ilonou Uzlovou, a sice ve vozatajském parkuru, kde paní Ilona dostála své pověsti a předvedla dynamickou jízdu. Druhým jejich vítězstvím bylo prvenství v obstaklové třídě dospělých. Zde si dvojice skvěle poradila i těmi nejtěžšími překážkami v kurzu. Star patří ke zkušeným výstavním matadorům a pravidelně reprezentuje Stáj Neumětely nejen ve třídách chovatelských ale i v těch sportovních na mnoha akcích v ČR.

Trix van de Schoolsteeg bychom mohli zařadit již mezi veterány, ale přesto ve svých 19 letech stále dokazuje, že je plná života, ve skvělé formě a práce ji baví. Se svojí majitelkou zabodovala v seniorské drivingové třídě a vozatajském parkuru pro sekci B, zvítězila také ve třídě obstakle driving a nejlepším výkonem a precizní technickou jízdou docílila i svého čtvrtého vítězství v jízdě zručnosti na oprati v kategorii dospělých. Za zmínku určitě stojí, že tato klisna propaguje sportovní třídy pro miniaturní koně v ČR již několik let a pamětníci si určitě vybaví její vynikající výkony z prvního ročníku Velké ceny Cavalletto malých koní v roce 2013, kde dominovala ve stejných disciplínách jako dnes, tehdy ale v některých pod vedením juniora Tomáše Végha.

Shetlandské pony velmi dobře reprezentoval dvanáctiletý valach Gaetes Jacob a paní Petrou Mikoláškovou. Ten podal pěkný výkon jak ve vozatajském parkuru, tak v drivingové třídě pro koně s KVH 97-125 cm. Jeho otec – hřebec Clivocast Berg je pokračovatelem linie slavného dvojnásobného šampiona Royal Higland Show hřebce Wells Superb. Stejného počtu vítězství dosáhla také shetlandská klisna Heather v. Stal Wainum Wisholt v majetku paní Evy Zelené, která pod vedením juniorky Sáry Zelené předvedla, že i mezi shetlandskými poníky se najdou talentovaní skokani. Druhé prvenství si Heather odnesla společně s Beatrix pod vedením pana Pavla Bejčka z vozatajského parkuru v kategorii dvojspřeží.

Ze skupiny koní bez plemenné příslušnosti nejvíce zazářila klisna Megy paní Ivety Beránkové, která s Kamilou Švecovou nejprve zvítězila v jedné ze tříd mladých vystavovatelů, následně se pod vedení Miroslavy Dvořákové podělila o první místo v juniorské obstaklové třídě s klisnou Star a do třetice ke svým úspěchům připsala i vítězství v kostýmové show (rovněž dělené).

Během celého sobotního dne jsme měli možnost shlédnout bezmála 100 startů a ani velmi vysoké teploty neubraly nic na kvalitě jednotlivých sportovních výkonů. Pochvalu si proto zaslouží všichni soutěžící bez rozdílu. Těm, co dosáhli těch nejvyšších met gratulujeme a těm, kterým se dařilo o něco méně, doporučujeme zaměřit se na odstranění nedostatků. Děkujeme za výbornou práci celému organizačnímu týmu, jehož přičiněním měla Velká cena Cavalletto malých koní hladký průběh bez zbytečných prostojů. Se všemi milovníky miniaturních koní se budeme těšit na viděnou 18.8.2018 na Národních šampionátech miniaturních koní, jež se budou opět konat v krásném prostředí Opřetického dvora, který disponuje skvělým zázemím nejen pro vystavující, ale i pro diváky. Za podporu děkujeme rovněž společnosti Fides Agro.

Komplení fotogalerii najdete ZDE , katalog s výsledky na stránkách ACHMK zde

 

Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová, 6/2018

Obrázky: