Výstava a sedlový šampionát haflingů ve Vrchovanech

První srpnová sobota patřila největší tuzemské akci pro haflingy, která se každoročně koná v areálu ve Vrchovanech. Již podesáté zde byla zorganizovaná výstava, které se letos zúčastnila téměř padesátka koní, neděle pak stejně jako v předchozích dvou letech patřila sportovním výkonům v rámci mistrovství ČR v sedlových disciplínách.

Šampionkou výstavy se stala Bahar

Na sobotní výstavu letos organizátoři zajistili posuzovatele skutečně nanejvýš kvalifikovaného. Byl jím prezident světového svazu chovatelů haflingů Lukas Scheiber, kterého doplnil další z tyrolských komisařů – Thomas Kirschner. Majitelé téměř padesátky zúčastněných koní tedy nečekali netrpělivě pouze na umístění svých koní, ale také na komentář komise. Tomu je vždy ve Vrchovanech věnován velký prostor, koně jsou hodnoceni individuálně, což sice pro některé diváky může být méně zajímavé a zbytečně zdlouhavé, pro chovatele, kteří ale přijeli skutečně za haflingy, je to vždy velká škola a užitečná zkušenost. Rakouští posuzovatelé jsou navíc o něco méně diplomatičtí než jejich kolegové z Itálie, takže majitelé jednotlivých koní si sice někdy vyslechli možná až příliš upřímné komentáře, na druhou stranu je ale takové hodnocení velice prospěšné.

V první třídě, kde se utkalo šest hříbat pod matkou, byl jako nejlepší hodnocen hřebeček Albert z chovu manželů Studničkových. Tento syn plemeníka Avalona a klisny Marja po Nabucco byl nejlépe hodnocen zejména pro vynikající pohyb, který předvedl. Pokud se týče exteriéru, komise dále vyzdvihla jeho ušlechtilost a ideální nasazení krku. Druhé místo obsadil o něco mladší hřebeček Alpenwind Obrok, který je ze sousedního chovu manželů Sixtových a narodil se tyrolské matce Marlianě po Stiglmar, která byla připuštěna rovněž tyrolským plemeníkem Alcantra. Komisaři ocenili jeho dobrý typ a velmi krásnou hlavu. Komise nejen u této věkové kategorie, ale i u všech ostatních tříd mladých koní kladla také velký důraz na to, zda tělesná stavba a stupeň vývoje koní odpovídá věku.

Druhou třídu tvořily matky těchto šesti hříbat. Zde se pořadí obrátilo a vítězkou se stala již zmíněná Marliana po hřebci Stiglmar a z matky Meisje po Astral. Marliana je také vzhledem ke svému věku (18 let) již malinko starším typem haflinga, nicméně bez jakýchkoliv negativních stránek v exteriéru a na svůj věk ve vynikající kondici a komisi přesvědčila také výbornou mechanikou pohybu. Druhá Marja, která rovněž pochází z Rakouska, je teprve čtyřletá klisna, narozená po hřebci Nabucco, z matky Mina-Melora po Afghan II. Jedná se o klisnu v poněkud lehčím typu, ale komise jí mírně vytkla nedostatky v podobě horšího výrazu hlavy a slabší stavby zádě.

Třída ročních klisen byla obsazena celkem osmi účastnicemi a jako nejlepší mezi nimi nakonec byla vyhlášena Sina manželů Studničkových. Tato klisna byla velmi pěkně předvedena, komisi se líbil její vzrůst a stavba těla, které jsou vzhledem k věku ideální. Sina má malinko slabší stavbu krku, ale naopak velmi dobře utvářený kohoutek. Zbývá doplnit, že je dcerou rakouského hřebce Walzertraum a klisny Sonate po Standschütz. Stříbrnou byla mezi jednoletými vyhlášena polosestra Siny Amediana Obrok, jak její jméno napovídá, z chovu manželů Sixtových, kteří jsou i jejími majiteli. Amediana má stejného otce jako její přemožitelka, matkou je klisna Amedina po Amadeus. Na jejím exteriéru byla oceněna zejména krásná hlava s výborným výrazem, dobře utvářený kohoutek a končetiny. Vůči Sině ale neukázala tak dobře mechaniku pohybu.

Dvouletá klisna byla předvedena pouze jedna, a to čerstvá vítězka třídy na světové výstavě v Ebbsu, Amelina. Tato klisna z chovu známé rakouské chovatelky Elizabeth Leitner byla zakoupena na farmu rodiny Sixtových a byla podle očekávání hodnocena velmi dobře. Její vítězství sice bylo velmi snadné, ale určitě by se o něj nemusela obávat, ani pokud by ve Vrchovanech měla nějakou konkurenci, neboť jí posuzovatelé ocenili nejen ve vynikajícím typu, ale i v dobré kostře, s výborným kohoutem a s tím se vážící výbornou mechanikou pohybu, kdy její pohyb vychází ze zádě s velkým posunem dopředu a nahoru. Původ Ameliny je také hvězdný – je dcerou letošního světového vítěze Stainze a klisny Amedina po legendárním Amadeovi.

Největší konkurence bývá vždy ve třídě tříletých, protože se zde objevují klisny, které byly během dopoledne zapsány do plemenné knihy  - majitelé tak spojují příjemné s užitečným a využívají možnost se během jednoho dne účastnit dvou akcí. I zde nejlépe uspěla klisna, jejíž jméno zaznělo v souvislosti se světovou výstavou v Ebbsu. Klisna Bahar manželů Studničkových se tam umístila na výborném pátém místě ve své třídě, třetí místo pak vybojovala na letošním šampionátu mladých klisen. U Bahar, která pochází z Rakouska po hřebci Stilton a z matky Badina po Wolfgang, komise ocenila zejména dobré utváření končetin a krku, krásnou hlavu a velmi pěkně předvedenou mechaniku pohybu. Druhé místo ve velké konkurenci bylo uděleno klisně Omira, která byla nejlépe hodnocená na vrchovanském svodu a byla tedy také jednou z favoritek. Omira je rovněž doma právě ve Vrchovanech, odchována ale byla v Rakousku po hřebci Stainz a z matky Orianda po Wolfgang. Jedinou výtku, kterou vůči ní komise měla a díky které byla odsunutá na druhé místo, byla malinko sražená záď, jinak vyzdvihli její moderní typ s vynikající mechanikou pohybu.

V následující skupině se utkalo pět 4 – 5 letých klisen. I zde bodovaly domácí barvy, tentokrát zastoupené pětiletou Atlantis po Anselazio z matky Augura po Strato. Tato klisna byla favoritkou, protože zraje jako víno a rok od roku sbírá na výstavách více úspěchů – v letošním roce se dokonce stala šampionkou mladých klisen, kde sklidila od italské komise velmi podobné hodnocení, jako ve Vrchovanech – krásná kompaktní klisna optimálního typu. Na sjednocování pohledu na haflingy v mezinárodním měřítku tedy snad něco opravdu bude… Jako klisna výborného typu s krásnou hlavou a dobrým kohoutkem byla hodnocena i stejně stará Unadonna, rovněž v majetku Studničkových. Tato klisna, jejímiž rodiči jsou Nabucco a Unasta po Morgenrot, byla pochválena také za výraz a celkově korektní stavbu těla. Obě tyto klisny jsou navíc nejen krásné, ale i sportovně nadané a budou Českou republiku reprezentovat společně s dalšími osmi koňmi na ME haflingů v italském Vermezzu, a to ve všestrannosti.

Poslední hodnocenou třídou byly šestileté a starší klisny. Ve skupině celkem šesti soupeřek byla pro finále vybrána z prvního místa sedmiletá Campbella, která je v majetku manželů Sixtových, ale pochází z Rakouska, kde se narodila po hřebci Avalon (ten nyní připouští v ČR) a z matky Carina-Carisma po Standschütz. Campbella také potvrdila roli favoritky, která jí byla přisuzována mimo jiné pro loňské vítězství v šampionátu klisen, který se konal v Lysé nad Labem. Byla hodnocena jako klisna ve výborném typu s pěkně utvářeným krkem a stejně jako předchozí dvě klisny bude závodit v Itálii na ME ve všestrannosti. Poslední postupující do finálového hodnocení byla rovněž budoucí reprezentantka ve všestrannosti, Sunflower. I tato klisna je sedmiletá a také byla v minulosti šampionkou klisen, a to hned v roce 2011, kdy se účastnila šampionátu poprvé jako tříletá. Sunflower je v majetku manželů Studničkových a dcerou slavného plemeníka Amadea a klisny Schattenfell po Novalis. Komisí byla hodnocena jako klisna pěkného lehkého typu s dobrou stavbou lopatky a krku a pěkně stavěnými suchými končetinami.

Ve finálovém výběru mladých koní komise celkem podle očekávání jako šampionku vybrala dvouletou Amelinu, druhé místo mezi mladými bylo uděleno roční Sině. U starších klisen pak bylo finále vyrovnanější a nakonec z něj jako vítězka vzešla klisna Bahar. Druhé místo mezi staršími vybojovala sedmiletá Campbella. Mezi těmito čtyřmi se pak volila celková šampionka a vicešampionka letošní výstavy. Nejvyšší příčka nakonec zůstává ve Vrchovanech zásluhou tříleté Bahar, titul vicešampionky pak putuje do Obroku díky Amelině.

Mistryní ČR ve všestrannosti haflingů Atlantis

Neděle opět patřila sportovním výkonům, stejně jako v loňském roce byl vyhlášen šampionát haflingů v drezuře, parkuru a ve všestrannosti. V drezurním obdélníku se utkalo celkem dvanáct dvojic a úroveň byla právě v této disciplíně nejvíce rozkolísaná. Vzhledem k velmi rozdílným výsledkům účastníků také právě drezura nejvíce ovlivnila celkový výsledek všestrannosti, protože drezurní úloha byla pro „specialisty“ na drezuru a všestranné dvojice společná. Mistryní ČR v drezuře se stala právě jedna z dvojic, které jely pouze tuto část – Martina Studničková s klisnou Wunja, které úlohu zajely s výsledným hodnocením 69,483%. Právě tato dvojice bude ČR reprezentovat v drezuře mladých na ME haflingů ve Vermezzu. Těsně druhé místo (69,31%) a vynikající startovní pozici do hodnocení všestrannosti vybojoval Pavel Studnička s klisnou Atlantis, kteří rovněž ve své disciplíně budou startovat v Itálii. Bronz bral zástupce stejné stáje, tedy JS Vrchovany-Obrok, Rudolf Kosta s klisnou Unadonna. Také oni by měli reprezentovat ve Vermezzu, a to opět ve všestrannosti.

V parkuru startovalo celkem čtrnáct dvojic a z toho tři zajely čistě obě fáze parkuru, což jim zajistilo medailové pozice. V nejlepším čase do cíle dojela Tereza Sixtová s klisnou Homy (JS Vrchovany-Obrok), které se tak staly šampionkami v parkurovém skákání haflingů. Tento titul o pouhých pár setin utekl Lence Kajgrové s klisnou Lady, které startovaly za Stáj Kajgrová v jižních Čechách. Třetí místo a bronzová medaile opět zůstávají doma, a to zásluhou Terezy Frankeové s klisnou Cabina. Všechny tři dvojice jsou opět účastnicemi ME ve Vermezzu, a to v disciplíně, v níž tak uspěly ve Vrchovanech – v parkurovém skákání.

Do celkového šampionátu, který se hodnotil jako soutěž všestrannosti, se odhodlalo celkem devět dvojic, které se kromě drezury a parkuru nezalekly ani terénní jízdy. Dvě dvojice byly z terénní jízdy vyloučeny, takže klasifikováno bylo nakonec pouze sedm koní. Díky vítězství v krosu a velmi dobrým výsledkům z drezury (2. místo) i parkuru (5. místo) se celkovým šampionem stal Pavel Studnička s Atlantis. Druhou příčku s odstupem pěti trestných bodů získala Tereza Frankeová s klisnou Cabina, které v drezuře obsadily čtvrtou pozici a v parkuru dojely třetí. Třetí místo nakonec i přes nepříliš dobré umístění z parkuru připadlo Rudolfu Kostovi s Unadonnou.

Letošní ročník sedlového MČR byl částečně i generálkou před odjezdem českých haflingů do Itálie na mistrovství Evropy. Na připravenosti koní i výsledcích to bylo vidět – úroveň se oproti předešlým dvěma ročníkům opět zvýšila, narostl i počet koní. Opět se také ukázalo, jak důležitou roli hraje výsledek z drezurní části – právě zde jsou vždy výkony nejvíc rozdílné, je opravdu velmi vidět, kdo se drezuře skutečně věnuje a kdo ji bere spíš jako nutné zlo pro účast v soutěži všestrannosti. Doufejme, že do 17. září, kdy začíná ME haflingů ve Vermezzu stihnou naši účastníci dopilovat veškeré detaily a že v Itálii se jim bude dařit tak, aby byli sami se sebou spokojeni. Pokud by to navíc doplnila nějaká radost v podobě umístění, bude spokojenost jistě o to větší.

Kromě celkové úrovně výstavy i sportovní části vrchovanského víkendu se ale opět zlepšila i úroveň tohoto areálu, kde se tato akce odehrávala letos už podesáté. Organizátoři každoročně přicházejí s nějakým vylepšením, ať už jsou to nové krosové překážky, povrch kolbiště či zázemí pro účastníky. Opět jim tak patří velký dík za uspořádání této náročné akce.

Veronika Jenikovská

foto: Šárka Votavová
další fotky najdete zde:
http://sarkaperuan.rajce.idnes.cz/

 

kompletní výsledky v příloze článku

Přílohy: 
Obrázky: 
Nejlepší sportovní dvojice pro rok 2015 - Pavel Studnička a Atlantis