Výsledky HaflingerCupu 2016 vyhlášeny!

Na Valné hromadě Českého svazu chovatelů haflingů byly vyhlášeny výsledky letošního „nultého“ ročníku HaflingerCupu, v rámci něhož se soutěžilo ve třech disciplínách – drezuře, skocích a všestrannosti. Účastnit se mohli všichni koně plemenné příslušnosti hafling, kteří v průběhu sezóny jezdili na oficiální soutěže pod hlavičkou ČJF v těchto třech disciplínách. Na závodech získávali body za „poražené soupeře“ a součet těchto bodů za sezónu rozhodl o konečném pořadí.

Velmi děkujeme oběma sponzorům HaflingerCupu, díky nimž mohli šampioni a vicešampioni všech kategorií dostat kromě blahopřání od zástupců sportovní komise a předsednictva také finanční prémii, kterou v celkové výši 14.000,- Kč věnovala Zemědělská farma rodiny Sixtovy, a samozřejmě krásné poháry a kokardy, jimiž do HaflingerCupu přispěla členka Rady plemenné knihy, Hana Drábková.

V rámci drezury byly vyhlášeny dvě obtížnosti – Z a L. Do nižší kategorie bylo nahlášeno osm koní a vítězkou se se 101 body získaných na osmi závodech stala klisna Niva manželů Studničkových, před stájovou kolegyní Wunjou, která absolvovala sedm soutěží této úrovně a nasbírala 83 bodů. Ve třídě L byli nahlášeni pouze tři koně a s náskokem jí vyhrál valach Hany, který závodí za stáj Netconcept Catherine Deswarthes a z dvanácti účastí na závodech přivezl celkem 105 bodů. Stříbrná byla opět Wunja se sedmi starty a 65 body z nich.

Ve skocích bylo účastníků více a byli rozděleni do tří obtížností – ZZ, ZM a Z. Mezi osmi nahlášenými koňmi v nejnižší kategorii nejvíce bodovala klisna Homy manželů Sixtových, který z pouhých čtyř závodů dokázal dovézt 72 bodů. Další pořadí pak už bylo velmi vyrovnané a o pouhý bod urvala druhé místo klisna Campbella, opět z obrocké stáje manželů Sixtových, s pouhými dvěma účastmi na soutěžích ČJF v této obtížnosti. Ve skocích ZM se utkalo deset koní a celkem tři se přehoupli přes hranici 100 bodů. Nejúspěšnější byla Arezza opět z Obroku, která ze tří účastí na závodech získala celkem 119 bodů. Druhé místo a pouze o šest bodů méně měla na konci sezóny Sunflower manželů Studničkových, která startovala čtyřikrát. Ve skocích Z už byly koně opět pouze tři, protože tato výška je pro haflingy už poměrně obtížná a jen málo jich dokáže tyto oficiální soutěže v pohodě absolvovat. Vítězkou s absolutně nejvyšším ziskem 310 bodů se stala opět Arezza, která Z parkur překonala v sezóně jedenáctkrát a vždy s velmi dobrým výsledkem. Hegemonii obrocké stáje v parkuru už jen potvrdila druhá Cabina s 92 body.

Všestrannost měla samozřejmě nejméně účastníků a i počty absolvovaných soutěží byly výrazně nižší. Obě kategorie měly čtyři zástupce. V té nižší – ZK s výhodou dvou startů zvítězila skutečně všestranná Wunja, druhé místo a 24 bodů z pouhé jedné soutěže pak získala pro stáj manželů Studničkových Atlantis. Ta ale zase jako jediná dokázala přejít dvě soutěže obtížnosti Z a vyhrála tak v této kategorii, kde nasbírala 37 bodů. Druhé místo v této třídě pak získala s 18 body Arezza.

I přes poměrně malý počet koní, kteří jezdí oficiální závody a do HaflingerCupu se tak mohli přihlásit, se vyhlášení této soutěže poměrně osvědčilo, podařilo se vychytat mouchy a sportovní komise tak pro příští rok navrhne do podmínek žebříčku sportovních haflingů několik změn. Tou nejzásadnější bude doplnění o hobby soutěže, které budou od roku 2017 oficiálně evidovány ČJF a bude tedy možné získávat výsledky i z těchto závodů. Jinak by mělo také fungovat průběžné vyhodnocování výsledků, které by měly být hlášeny průběžně a na webu tak bude k dispozici aktualizovaná tabulka, kde budou soutěžící moci sledovat svůj náskok nebo naopak ztrátu na soupeře. Propozice na ročník 2017 budou zveřejněny před začátkem sportovní sezóny a hlásit se opět budou moci jak členové, tak nečlenové svazu.

Veronika Jenikovská

 

Konečné kompletní výsledky najdete v příloze.

Obrázky: