Česká republika má evropského šampiona mezi haflingy

Po letošním roce si budou muset evropští příznivci haflingů zapamatovat jako jednu ze zemí, kde se chovu tohoto plemene daří, také Českou republiku. Po úspěšné účasti na světové výstavě v Ebbsu se dokázali naši chovatelé prosadit také ve sportovních disciplínách a zazářili na evropském sportovním šampionátu, který se speciálně pro haflingy konal ve dnech 17. – 20. září v italském Vermezzu.

Česká republika měla na této akci, které se celkem účastnilo zhruba 250 koní z devíti evropských zemí, deset reprezentantů ve třech disciplínách, takže se početně řadila k menším zemím. Přesto se ale podařilo téměř všem koním dokončit svoje soutěže s dobrými výsledky a dva koně dokonce získali medailové pozice – navíc v soutěži všestrannosti, která bývá vždy jednou z nejobtížnějších.

Dva zástupci mezi drezurními koňmi

Drezurní specialisty vyslala Česká republika dva, a to po jednom koni do soutěže mladších koní (tedy čtyř a pětiletých) a do soutěže otevřené. Mezi mladšími koňmi startovala společně s dalšími dvaceti dvojicemi Martina Studničková se svou klisnou Wunja a přestože Martina od začátku tvrdila, že se jede na šampionát pouze zúčastnit do počtu, její výsledky tomu rozhodně neodpovídaly. V prvním kole zajela úlohu se sedmým nejlepším výsledkem 67,6% a velmi dobrým slovním hodnocením od rozhodčích. V druhém kole se většina koní ještě zlepšila, a to včetně naší dvojice, která získala od rozhodčích dokonce 70,6%. Na první pozice to ale zatím ještě stačit nemohlo – nejlepší výsledek v druhém kole (80%) i v celkovém součtu zajeli Thomas Schalk a pouze čtyřletý Bosse z Rakouska, druhé místo v této soutěži získali jejich krajané Mathias Oberlik a Nils 21, bronz získalo Německo zásluhou Katrin Forster a Amore Mio. Martina Studničková s Wunjou nakonec obsadily osmou pozici.

V otevřené třídě za ČR startovala Lucie Čermáková a osmiletý valach Hany, kteří společně doma jezdí soutěže do stupně L. Ve Vermezzu se museli utkat s velmi početnou konkurencí 33 zúčastněných koní, z nich téměř polovina byla z Rakouska. Naší dvojici se bohužel stala nepříjemnost – celkový výsledek z prvního kola (60%) byl negativně ovlivněn dvoubodovou penalizací za odjetí úlohy s bičem a znamenal tak až 26. místo v průběžném pořadí. Druhé kolo, které v otevřené třídě znamená divácky atraktivní kür, se Lucii s Hanym povedlo výrazně lépe (66,67%) a ve startovním poli posunulo naši dvojici na konečné 22. místo. Soutěž nakonec podle očekávání s výrazným náskokem ovládla Rakušanka Philine Wassermann s koněm Apacki Aragon, druhé místo brala zástupkyně dánské ekipy Sandra Bejlegaard a Wi Waldi Wican, třetí nejlepší dvojicí byli Karolin Kemp a Atlantik z Německa.

Drezura je jedinou disciplínou, v níž je už zvykem na evropském mistrovství haflingů vypisovat také obtížnou třídu. I přes opravdu těžkou úlohu, která byla pro tuto kategorii vypsána, se do třídy neváhalo přihlásit čtrnáct dvojic, opět většinou z Rakouska. Do této země také zásluhou Tatjany Hartwig s koněm Albert a Sandry Czelecz s Bonifazem putovalo zlato a bronz. Mezi ně se vklínila Dánka Marianne Hejslberg, která soutěžila s koněm Starka Af Lille Rosenlund.

Zbytečně obtížný parkur

Stavitel parkuru se ve Vermezzu velmi vyřádil a zejména pro otevřenou třídu a pohár národů postavil až zbytečně obtížný parkur – jak výškou skoků, tak především jejich počtem. Pro mladé koně byl v prvním kole postaven ještě poměrně odpovídající parkur a kromě jedné dvojice se tak podařilo dojet celému startovnímu poli. Mezi čtrnácti soutěžícími byla i naše zástupkyně – Tereza Sixtová s klisnou Homy, které v ČR startují za Stáj Obrok. V prvním kole bohužel nasbíraly 12 trestných bodů na překážkách, což znamenalo průběžné 11. místo. Druhé kolo ale pořadím výrazně zamíchalo, protože byl kurz postaven o něco obtížněji a čtyři dvojice se s ním nedokázaly vypořádat. Klisna Homy ale předvedla pěkný výkon a i přes dvě shozené překážky se posunula na vynikající sedmou příčku. Nutno navíc dodat, že Homy jako jediná z mladých koní startovala předcházející večer také v poháru národů a měla tedy oproti svým soupeřům značnou nevýhodu.

Také při vyhlašování výsledků této soutěže hrála rakouská hymna, a to zásluhou Petry Pammer a jejího koně W-Schludems-Q. Druhou příčku získala pro Německo Eva Raab a Wonder Boy R, bronz putuje do Švýcarska díky Denise Schmid a Eileen V.

Výsledky otevřené třídy odpovídaly zmíněnému velmi těžkému kurzu, který byl skutečně na hranici možností zúčastněných koní. Ti – pokud soutěž vůbec dokončili – chybovali především v závěru trasy, protože překážky byly jednak vysoké a především jich byl na takovou soutěž příliš velký počet.  Už v prvním kole skončily naděje v této hojně obsazené soutěži (44 nahlášených koní) dokonce pro 11 dvojic, a to většinou kvůli vyloučení z důvodu neposlušnosti koně. Jednou z nich byla bohužel i naše Tereza Frankeová s klisnou Cabina. Pouze tři účastníci si poradili s kurzem zcela bez chyb, naopak na druhém konci pořadí po prvním kole byly výsledky na úrovni 32 trestných bodů, což opět svědčí o přílišné horlivosti stavitele parkuru. V této soutěži startovaly ještě další dvě české dvojice. Michal Špalek s Arezzou v prvním kole nasbírali 12 trestných bodů, což znamenalo dělené patnácté místo. Lenka Kajgrová s klisnou Lady udělaly o jednu chybu více a do druhého kola nastoupily z dvacáté pozice.

Nedělní druhé kolo bylo postaveno o něco málo lehčí, ale i tak byly výsledky skokanů poměrně trudné. Povoleno měly nastoupit i dvojice vyloučené v prvním kole – byly ale obtěžkány 52 trestnými body (nejhorší výsledek z prvního kola + 20), takže ke startu se odhodlaly pouze tři z nich. V druhém kole parkur nedokončilo sedm dvojic, naopak s nulou dojely do cíle čtyři. Michal Špalek s Arezzou chyboval pouze dvakrát a celkových 20 trestných bodů pro něj znamenalo udržení konečné 15. příčky. Lady s Lenkou Kajgrovou opět udělaly o jednu chybu více a dokončily na celkovém 21. místě. To se sice může zdát na první pohled jako nepříliš dobré umístění, ale ti, kteří viděli obrovskou konkurenci a parkur ve Vermezzu na vlastní oči umístění v první polovině startovního pole určitě musí hodnotit jako úspěch…

Do finálového kola se v parkuru dostalo celkem osm dvojic, které v součtu obou kol nasbíraly maximálně 8 bodů. Finále nakonec ovládli italští koně, kteří do něj vstupovali jako favorité, protože jako jediní dokázali zajet obě kola s nulou. Nulu i ve finále a tedy zlatou medaili vybojovala teprve sedmnáctiletá Vera Senoner s klisnou Iris. Stříbro pro italské barvy a pouhé čtyři body ze všech tří kol si z Vermezza odvezl Marian Adrian Andei a klisna Mara. O třetí místo byl už souboj rozhodován pouze na základě času, protože celkových osm bodů nasbíralo pět dvojic. Nejrychlejší z nich byly nakonec Rakušanka Stefanie Lindner a klisna Helissa.

Italky v Poháru národů vyhořely

Skokový pohár národů byl uspořádán během sobotního večera a měl se stát velkou show pro diváky, protože favorizovaná Itálie složila dokonce dvě čtyřčlenná družstva. Bohužel se jim nakonec stal osudným opět obtížný kurz parkuru, a to i přes to, že jeho obtížnost byla po dohodě účastníků snížena z plánovaných 110 cm na rovný metr. Obě domácí družstva překvapivě vypadla už v prvním kole a do druhého tak postoupily pouze týmy pěti států. S nejlepší výchozí pozicí nastupovalo do druhého kola Dánsko, ze druhého místa pak Německo, o třetí se s Rakouskem dělil náš tým a jako páté se do finále protlačilo Švédsko, které mělo nevýhodu pouze tří účastníků a nemělo tedy možnost škrtat nejhorší výsledek v kole. Dánsko i Německo v druhém kole nastřádaly stejný počet bodů, takže pořadí na prvních příčkách se nezměnilo a Dánové poněkud překvapivě v této disciplíně brali zlato. Boj o bronz byl značně vyrovnanější, nakonec se ale prosadili Rakušané na úkor českého týmu, který byl složen ze všech tří koní, kteří startovali v otevřené třídě a jako pojistka zde fungovala mladší Homy, která na této obtížnosti startovala poprvé. Její nasazení do soutěže ale naše družstvo zachránilo, protože v prvním kole nedokončila Cabina a výsledek Homy, přestože znamenal velký počet trestných bodů, udržel Čechy ve hře. Homy ukázala skvělý charakter i ve druhém kole, a i když byl parkur nad její možnosti, dokončila jej se ctí. Nejlepší výsledek podala za české barvy Lady s Lenkou Kajgrovou, které nasbíraly pouhé čtyři body. Velmi dobře si počínali s celkovými osmi body také Michal Špalek a klisna Areza, která je stejně jako Homy a Cabina v majetku rodiny Sixtových. Bramborová příčka tedy nebývá z nejoblíbenejších, ale ve Vermezzu byla asi tím nejlepším, co jsme v této sestavě byli schopni dosáhnout.

Zlato ve všestrannosti!

Třída mladých koní ve všestrannosti je tradičně velmi málo obsazená a nejinak tomu bylo i ve Vermezzu. Ani to ale určitě nesnižuje hodnotu výsledku, kterého se podařilo dosáhnout oběma českým koním v této soutěži. Po drezurní části se vedoucí pozice ujala rakouská dvojice Mr. Benjo s jezdkyní Dunjou Schicht, kteří si vybudovali náskok necelých čtyř trestných bodů před druhým Pavlem Studničkou s Atlantis. Třetí Šárka Futschiková s klisnou Unadonna rovněž ze stáje manželů Studničkových se o umístění dělila s další rakouskou dvojicí. Terénní zkoušku zajely všichni bez problémů a pořadí tak zůstalo nezměněné i do závěrečného parkuru, kde koně startovali v  pořadí od průběžného posledního místa. Jediným, kdo udělal v parkuru chybu, byl ale právě Mr. Benjo, čímž se cesta ke zlatu otevřela pro Pavla Studničku a Atlantis, která má letos opravdu vynikající rok a po vítězství v šampionátu mladých klisen a získání titulu mistra ČR ve sportovních disciplínách získala také evropské zlato ve všestrannosti. O stříbrné pozici se mezi českou a rakouskou dvojicí rozhodovalo na základě času v terénní jízdě a ten měla výrazně blíže optimálnímu času právě Šárka Futschiková s Unadonnou.

Terénní jízda byla navíc hodnocena ještě zvlášť jako samostatná disciplína a pro Českou republiku tak účast těchto dvou koní znamenala ještě další dvě medailová umístění za kros. Se stejným výsledkem, jako Pavel Studnička a dokonce ve shodném čase kros zajel italský reprezentant Pietro Bisceglia s koněm R, který se účastnil právě pouze této disciplíny. Podělili se tak o zlatu pozici, bronz v terénní jízdě zbyl pro Šárku Futschikovou.

Dva účastníky měl český tým také ve všestrannosti starších koní, kde byla konkurence o poznání větší. Z celkem patnácti dvojic vypadla jedna hned v úvodní drezuře, kterou dokončila Tereza Frankeová s Campbellou na průběžném desátém a Pavel Studnička se Sunflower na 12. místě. Hodně se pořadí zamíchalo v terénu, kde poměrně těžkou trať projelo bez trestných bodů pouze sedm dvojic. Tereza Frankeová bohužel neměla to štěstí, a byla jednou ze čtyř dvojic, které byly vyloučeny pro pád jezdce. Další tři koně nasbírali velký počet trestných bodů kvůli chybám na překážkách. Pavel Studnička se Sunflower dokázali zajet pouze se ziskem 0,4 trestného bodu za čas – jako jedni z mála si totiž vybrali možnost jet na jistotu a skákali alternativní skok k barevným balonkům, což znamenalo delší trasu a pomalejší čas o jednu vteřinu vůči optimu. I tak se ale posunuli v průběžném pořadí na sedmé místo.

V parkurové části už se pořadí příliš neměnilo – favorit soutěže, holandský plemeník Standing Ovation s jezdyní Renee Boerema si pohlídali průběžné první místo, které drželi už od zahájení soutěže a díky náskoku si bez obtíží mohli dovolit i čtyři trestné body z parkuru. Druhou příčku uhájill další hřebec, tentokrát působící ve Švýcarsku – Newmann II v sedle s Gabrielou Bosch. Na třetí místo se díky bezchybnému parkuru posunula italská dvojice W-Icaro di Moscheta a Sofia Ceccatelli. Naše dvojice nasbírala v parkuru osm bodů, ale i to stačilo na výslednou sedmou pozici.

Jak dopadly soutěže bez českého zastoupení?

Sportovní šampionát pro haflingy je ale samozřejmě vypisován v daleko více disciplínách – haflingové jsou velmi všestranné plemeno a kromě výše zmíněných soutěží nemohlo chybět ani vozatajství, western a dostihy. Tam jsme tentokrát účastníky z České republiky bohužel nevyslali, ale i tak se samozřejmě alespoň stručně zmiňme o výsledcích těchto soutěží. Ty ovládly dva nejpočetnější týmy – domácí Italové a samozřejmě Rakušané.

V kategorii jednospřeží vypsané pro mladé koně se utkalo 11 dvojic, mezi nimiž zvítězil Joachim Zebisch s koněm Antigone následován Italem Helmutem Telserem, který startoval společně s klisnou Quicki. Třetí místo putovalo opět do Rakouska a to dokonce do stejné stáje jako zlatá medaile – zásluhou Jennifer Zebisch s klisnou Hellina. Ve stejné soutěži pro dospělé koně se objevilo dokonce 20 účastníků a stejně jako v ostatních kategoriích vozatajců byli převážně z Itálie a Rakouska. I mezi jednospřežními starších koní nakonec zlato velmi těsně ukořistila reprezentantka Rakouska Christiane Schluder s klisnou Leou o pár setinek bodu před krajankou Isabellou Schlemmer, která soutěžila se Sulaikou. Třetí místo získal pro Itálii Cristiano Cividini a valach Aron-L.

Nejméně obsazenou soutěží celého šampionátu byla ta, kde se měly utkat dvojspřeží mladých koní. Přihlásil se pouze jeden startující, a to Markus Remer z Rakouska, soutěž byla proto anulována. O něco lépe byla obsazená stejná soutěž starších koní, kam se nahlásilo devět trojic, až na dvě čestné italské výjimky opět z Rakouska, které totálně ovládlo i medailové pozice. Vítězem se s přehledem stal Lothar Zebisch s klisnami Smara a Hermine, stříbro získal Josef Kronbichler startující s koňmi Wolli a Chiara Chamilla. Třetí medaili do Rakouska odvezl bronzový Rupert Ganhör s Enyou a Moritzem.

Soutěže dostihů podle očekávání obsadili téměř výhradně domácí žokejové, respektive žokejové ze severní italské provincie Jižní Tyrolsko. Jedinou čestnou výjimkou byla Stefanie Habringer  startující v cvalovém dostihu starších koní za Rakouské barvy. Bohužel se ale nedokázala prosadit, takže veškeré medailové pozice ve všech čtyřech dostizích – klusových i cvalových získali Italové, kteří v podstatě jako jediní tyto soutěže standardně speciálně pro haflingy pořádají, a to právě v jihotyrolském Meranu.

Velkou převahu měli domácí soutěžící i v poměrně dobře obsazených westernových disciplínách, tam se ale podařilo prosadit i zástupcům jiných zemí. Reining starších koní vyhrála Francesca Rinaudo s koněm Alden-L, stříbro rovněž pro Itálii získala Jessica Menegon a Wunder-M. Třetí příčku vybojovala Kathrin Mink s Wunschtraumem z Německa. Mezi mladými koňmi byl opět nejlepší Ital, a to Matteo Cuniglio s klisnou Ranja di San Quintino. Za ním skončila Julia Frewein s klisnou Liva reprezentující Rakousko a třetí opět italská dvojice Christian Prossliner a Barell. 

Ve startovním poli pro disciplínu trail bylo celkem 13 starších koní. Všechny tři medailové posty ale opět získali italští jezdci, a to v pořadí Christine Kofler s koněm Silbermond, Petra Heike Laicher a Mexico-F a Niccolo Trevisani a Inni. Mezi mladými se hegemonii Itálie podařilo rozbít Němce Jennifer Tadje , která společně s koněm Alexo 15 získala stříbro mezi Priskou Kelderer, která zvítězila v sedle koně Wahrsager-R, bronzovou Darií Longo s klisnou Rosele.

Zbývající disciplíny, která byla na evropském šampionátu vypsána, pleasure se účastnil o něco menší počet koní. Mladí koně startovali pouze dva a Daria Longo s Rosele tak měla poměrně lehkou práci, protože jí stačilo porazit pouze stříbrnou Jennifer Tedje s Alexem. Ve třídě starších ovšem zlato Italům vyfoukla Svenja Rebecca Jordan, která startovala s koněm Nokias Little Hurricane za Německo. Za ní se na stříbrné pozici umístil domácí Niccolo Trevisani s Inni a na třetí příčce Martina Chinelli s klisnou Feodora, rovněž z Itálie.

Další Eurohaflinger za tři roky

Při závěrečném medailovém ceremoniálu ve Vermezzu  zněla mnohokrát po sobě italská a rakouská hymna, jako vítané osvěžení proto působily hymny jiných států – po jedné německé, holandské a české. Tím spíše můžeme medaile Pavla Studničky a Šárky Futschikové považovat za úspěch – jako země s jednou z nejméně početných ekip vyslaných na mistrovství Evropy jsme se při defilé nejlepších účastníků rozhodně nemuseli za nic stydět. Další evropský šampionát pro nejvšestrannější plemeno koní se bude konat už za tři roky a je proto už nyní načase začít se na tuto akci připravovat. Snad se podaří stálou partu okolo sportujících haflingů rozšířit a získat nové nadšence, kteří by neváhali obětovat tolik času, úsilí a samozřejmě i peněz, které jsou nezbytné k tomu, aby se dalo uvažovat o účasti na vrcholné evropské akci. Tímto bych za Český svaz chovatelů haflingů velmi ráda poděkovala všem, kteří se šampionátu ve Vermezzu účastnili ať už jako jezdci, trenéři, majitelé koní či „jen“ jako pomocníci a fanouškové. Jmenovitě musím poděkovat obzvlášť manželům Studničkovým, rodině Sixtových, Hance Civišové a Veronice Bechové.

 

Text: Veronika Jenikovská
Foto: Veronika Bechová
Další fotky nejen české výpravy najdete zde: https://www.zonerama.com/VeronikaBechova1/Album/925982

Obrázky: