Koně v akci 2012 - Něžná jízda: Lady Godiva u Taxisu

Lady Godiva v sedle bělouše jede na oficiálním banneru 14. ročníku mezinárodní  výstavy Koně v akci (7. - 9. září). Žena žijící před 1000 lety se proslavila jako ochránkyně daňových poplatníků tím, že procválala anglickým městem Coventry za bílého dne zcela nahá. V roce 2012 se  Godiva stane symbolem největšího domácího setkání lidí a koní a domov Velké pardubické se tak může těšit na opakování příběhu ze začátku 11. století.

Současný chov koní a všechny s ním související aktivity si už nelze představit bez dívek a žen. Nejzajímavější a nejúspěšnější z nich vystoupí v projektu Něžná jízda. A samozřejmě nepůjde jen o aktivní sportovní, dostihové a westernové jezdkyně nebo vozatajky, ale šanci prezentovat se dostanou i ty věnující se například hiporehabilitaci.

Historie v sedle
Lady Godiva nebude jedinou historickou osobností, kterou v programu výstavy uvidíme.
Zásluhou členek občanského sdružení Dámy v sedle vjedou před tribuny i Anna Česká, Kateřina Medicejská, Marie Terezie, Marie Antoinetta nebo Alžběta Bavorská.
Tím ovšem představení celebrit nekončí, protože připomenuta bude rovněž komtesa Lata Brandisová, jediná vítězka Velké pardubické „v sukních“. Už 75 let, od roku 1937 čeká na svou nástupkyni – zatím marně.
Na rozdíl od svých slavných kolegyň si někdejší první dáma české rovinové dostihové scény, Miloslava Hermansdorferová – Schulzová vzpomene na své premiérové vítězství v Československém derby 1972 osobně. Kdyby se o tři roky dřív nezranila, mohla být i vůbec první ženou na světě, která nejvýznamnější test tříletých plnokrevníků vyhrála. Takhle jí patří v prestižním přehledu šampiónek „jen“ druhé místo.

Koně v akci


Koně v akci 2012: Něžná jízda

Mezinárodní výstava Koně v akci 2012 se uskuteční od 7. do 9. září. Ročník číslo 14 dostal název Něžná jízda. Ten charakterizuje jak úroveň partnerského vztahu koně a člověka (bez které nelze dosáhnout jejich optimální spolupráce), tak současný stav odvětví chovu koní. Dívky a ženy v něm totiž získávají stále významnější pozice.

Výstava proto zrekapituluje jejich uplatnění v chovu, jezdeckém a dostihovém sportu, westernovém i rekreačním ježdění, zemědělství a práci v lese, hiporehabilitaci a dalších oblastech (vzdělávání a média)
Hlavní program bude mít dvě části: představí Královny opratí a otěží z České republiky i dalších zemí Evropy a V. I. P. hosta, v této chvíli zatím ještě neurčený zahraniční hřebčín.

Anna, Lata a Miloslava
Výstava bude rovněž reagovat na letošní významná výročí, vztahující se k chovu koní a souvisejícím aktivitám:

  • Roku 1382 byla Anna Lucemburská (Česká) korunována anglickou královnou. Ve stejném roce zavedla v Anglii dámský – boční - sed. Od té doby uplynulo 630 let.
  • V roce 1927, tedy před 85 lety, se postavila na  start Velké pardubické poprvé žena (Lata Brandisová, klisna Nevěsta).
  • Rok 1937 byl mimořádný díky prémiovému a zatím jedinému vítězství ženy ve Velké pardubické (Lata Brandisová, klisna Norma). Stalo se tak  před 75 lety.
  • V roce 1972 (před 40 lety) dokázala Miloslava Hermansdorferová (hřebec Crapom) porazit všechny muže v Československém derby. Do té doby tabulka vítězů nejprestižnějšího domácího rovinového dostihu neznala vítěze „v sukni“.

Šampionáty a soutěže
Vysokou chovatelskou kvalitu a úroveň zajistí výstavě především šampionáty klisen plemen norik, slezský norik, českomoravský belgický kůň a hafling.
Také další části doprovodného programu výstavy zůstanou tradiční.
Jsou to Nejkrásnější kůň České republiky 2012 (vyhlášení výsledků 3. ročníku internetové ankety) a Nejsilnější kůň 2012 (soutěž v těžkém tahu), Nejobratnější kůň  2012 (soutěž v ovladatelnosti), Cena o ruchadlo bratranců Veverkových (orba klasickým pluhem) a Cena společnosti Profi Press (orba otočným pluhem).

Pořadatelem výstavy je Dostihový spolek, a. s., nepostradatelným spolupořadatelem Asociace svazů chovatelů koní ČR a hlavním odborným mediálním partnerem vydavatelská společnost Profi Press.
Na propagaci výstavy budou spolupracovat rovněž specializované servery – Equichannel, Jezdectví, Jezdci a Distanc.cz.

autor: Jiří Křepelka

Obrázky: