Cena za obrovskou životní sílu Jiřímu Ciprovi

Speciální ocenění Soukromá farma Královéhradeckého kraje roku 2013 bylo vyhlášeno v sobotu 14. září na jubilejním desátém ročníku Královéhradeckých krajských dožínek. Putovalo na farmu členů Asociace svazů chovatelů koní ČR - manželů Jiřího a Vladislavy Ciprových do Pilníkova, kteří zde provozují jezdeckou školu.

Jméno dlouholetého jezdce a českého reprezentanta ve všestrannosti Jiřího Cipry bylo mnoho let spjato se Státním plemenářským podnikem ve Slatiňanech. Zde působil nejen jako jezdec, ale zejména se odborně vzdělával v oblasti reprodukce a stal se uznávaným odborníkem na inseminaci klisen. Tomuto oboru se věnoval i po svém odchodu ze Slatiňan na počátku devadesátých let m. st., kdy začal společně s manželkou hospodařit na rodinné farmě v Pilníkově. Tehdy zahájil spolupráci se Zemským hřebčincem v Písku a v jeho hřebčí stanici v Pilníkově se vystřídala celá řada plemeníků. Společně s manželkou založil Jezdeckou školu Pastviny zaměřenou na výcvik jezdců a koní.

Jiří Cipra patřil řadu let k oporám české reprezentace, v letech 1996 a 1999 se stal Mistrem ČR ve všestrannosti, jeho manželka Vlaďka obsadila stříbrnou příčku v mistrovství žen ve stejné disciplíně v roce 2001.   

V létě 2008 se Jiří Cipra připravoval na start v jezdecké soutěži v polské Strzegomi a na zkušebním skoku přišel pád, jehož následky mu zcela zásadně změnily život. Diagnóza byla neúprosná – zlomenina krčních obratlů spojená s poškozením míchy natolik fatálním, že Jiří Cipra zcela ochrnul. Po řadě týdnů boje o holý život se začal jeho stav stabilizovat, ale ani přes mnohaměsíční rekonvalescenci se mu doposud nepodařilo rozběhnout spontánní dýchání. Vedle ztráty hybnosti je tak zcela odkázán i na dýchací přístroj. 

I v nejtěžším závodě svého života však Jiří Cipra obstál, po mnohaměsíčním pobytu v nemocnicích se vrátil na svou farmu v Pilníkově, kde i nadále řídí vlastní chov a výcvik koní. Díky nejmodernější technice má umožněn pohyb po areálu, který mu vrací nezávislost. Stejná míra uznání patří ovšem i jeho ženě Vladislavě, která zvládá nejen domácnost se třemi syny, ale leží na ní hlavní tíha chodu celého hospodářství.

Ocenění, které u příležitosti Královéhradeckých krajských dožínek převzal za své rodiče syn Viktor Cipra, je tak cenou za obrovskou životní sílu jich obou.

Jiří Petr, předseda ASZ Rychnov nad Kněžnou

Obrázky: