Úspěch českých barev v Rakousku

Po absolvování téměř dvou výstavních sezón v českých luzích a hájích jsme se rozhodli přijmout další výzvu a poměřit naše síly se zahraniční konkurencí. Prověřovali jsme různé možnosti a termínově nám nejvíce vyhovoval rakouský ÖZP Bundeschampionat. Vzhledem k tomu, že nemluvíme německy, dojednání naší účasti se ujala jedna z klientek naší jezdecké školy slečna Melanie G., které bychom chtěli za její pomoc velmi poděkovat.

 

Do Rakouska jsme vyrazili se dvěma dětmi (Adélka Musilová Náměstková a Josefína Černá) a dvěma koňmi (SHP klisna Lea Domino a welsh cob valach Rhencullen Wizard). Ačkoliv obě děti mají již mnoho zkušeností z českých výstavních kruhů a normálně trémou netrpí, zde se nervozita přeci jen dostavila, protože nikdo z nás nevěděl, co přesně nás ve výstavním kruhu čeká.

 

Výstava začala ráno klasickými chovatelskými třídami na ruce, které, jak jsme na místě zjistili, nebyly o nic více obsazeny, než na českých výstavách. Atmosféra byla velmi přátelská a pořadatelé vstřícní a ochotní. Po obědě přišel náš čas. Nejprve se měla předvést Adélka s Leou Domino v Lead Rein třídě. Připravili jsme klisnu, převlékli jsme se a odebrali na opracoviště, kde nás čekalo velké překvapení. Domnívali jsme se, že úroveň speciálních výstavních tříd bude v Rakousku větší, než v ČR, ale opak byl pravdou. Do soutěže s námi nastoupilo několik dalších dětí v ohromných neforemných bezpečnostních vestách, poníci byli nasedláni různými, ve většině případů nepadnoucími sedly, s velkými podsedlovými dečkami, vodiči místo společenského úboru přišli ve sportovním a v rajtkách. Bohužel ani jezdecké výkony a způsob předvedení v jednoduché úloze nebyl u našich soupeřů příliš přesvědčivý. Všechny třídy společně posuzovali paní Pernille Bjerre z Dánska a pan Wolfgang Kuehnlechner z Německa. Naše předvedení bylo pečlivě posouzeno a pan posuzovatel právě na nás demonstroval, co je pro tuto výstavní třídu důležité, aby všichni na místě pochopili, jak by měl Lead Rein vypadat a co je třeba do příště vylepšit. Také prohlásil, že LR je v ČR na opravdu vysoké úrovni, srovnatelné s VB, což nás velmi potěšilo a je to bezesporu výsledek obrovské propagace a šíření osvěty o speciálních výstavních třídách v ČR formou seminářů, školení a článků.

 

Pak přišla na řadu i Josefka s Wizardem. Posuzovatelé je řádně vyzkoušeli ze všech možných úkolů. Kromě jiného chtěli vidět také přechody krok – cval – krok, nacválání ze zastavení a zastavení ze cvalu, prodloužený krok na volné otěži a podobně. Nakonec Josefky výkon ohodnotili jako velmi dobrý.

 

Na místě byl všem soutěžícím k dispozici také profesionální fotograf a každý zájemce si mohl fotografie svých koní zakoupit za 35 EUR za koně, pokud jste měli koní více, tak příplatek za každého dalšího činil 5 EUR. Bylo nám sděleno, že toto je zcela běžný postup, proto si velmi vážíme všech pořadatelů českých výstav, kteří náklady na fotografa berou na sebe a fotografie účastníkům poskytují bezplatně.

 

Jsme velmi rádi, že jsme rakouskou výstavu navštívili. Byla to pro nás obrovská zkušenost, která nám ukázala, že s tím, co umíme, se směle můžeme postavit do výstavního kruhu nejen doma, ale i v zahraničí. Obě naše děvčata jsou velmi hrdá na to, že mohla reprezentovat ČR v soutěžích, které patří mezi jejich nejoblíbenější. Věříme, že příští sezónu bude česká ekipa na ÖZP Bundeschampionatu zase o něco početnější.

 

 

 

Veronika Musilová Náměstková

 

JA Bleu de Ciel Hostivař

Obrázky: